Acasa     Program

Din luna Septembrie vom sluji într-o altă biserică!!!!!!!

Dragii mei, din luna Septembrie ne vom muta în Biserica „Sf. Muc. Gheorghe“ din Hörde, Steinkühlerweg 215, 44263 Dortmund.


Cu mijloacele de transport în comun puteți ajunge astfel: U47 pînă la Statia Max-Eyth-Strasse sau

cu U41 pînă la stația Wilhelm-van-Vlooten-Strasse și de acolo în 10-15 minute pe jos până la biserică.

Programm slujbelor pe luna August

Pe perioada 22 iulie - 10 august sunt in concediu si pentru urgente, va rog sa va adresati parintelui Ioan Hodos de la Parohia "Sfintii Romani" din Essen si Bochum.

28 Iulie Duminica a VI- a după Rusalii
Nu are loc Sf. Liturghie

4 August Duminica a VII- a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum)
Nu are loc Sf. Liturghie

11 August Duminica a VIII- a după Rusalii (Înmulțirea pâinilor)
- 10:30 Acatistul Sf. Nifon al Constantinopolului
- 11:00 Sfânta Liturghie

14 August Miercuri Prohodul Adormirii Maicii Domnului - 19:00.
Program de spovedanie 17-19.

15 August Joi Adormirea Maicii Domnului - 10:00 Liturghie.
Program de spovedanie 8:30-10:00

18 August Duminica a IX- a după Rusalii (a Sf. Părinți de la primele șase Sinoade Ecumenice; Umblarea pe mare - potolirea furtunii)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie cel Nou
- 11:00 Sfânta Liturghie

23 August Vineri - 18:00 Rugăciunea lui Iisus

25 August Duminica a X- a după Rusalii (Vindecarea lunaticului)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

29 August Joi Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul - 18:00 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

Programm pe luna Iulie

5 Iulie Vineri - 18:00 Acatistul Sf Atanasie Atonitul

7 Iulie Duminica a III- a după Rusalii (Despre grijile vieții)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie cel nou
- 11:00 Sfânta Liturghie

14 Iulie Duminica a IV- a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului)
Nu are loc Sf. Liturghie

20 Iulie Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul - 10:00 Sfânta Liturghie

21 Iulie Duminica a V- a după Rusalii (a Sf. Părinţi de la Sinodul al IV-lea Ecumenic; Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)
- 10:30 Acatistul Sf. Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

28 Iulie Duminica a VI- a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
Nu are loc Sf. Liturghie

4 August Duminica a VII- a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum)
Nu are loc Sf. Liturghie

11 August Duminica a VIII- a după Rusalii (Înmulțirea pâinilor)
- 10:30 Acatistul Sf. Nifon al Constantinopolului
- 11:00 Sfânta Liturghie

Programm pe luna Iunie

 

24 Iunie Luni Nașterea Sf. Ioan Botezătorul - 18:00 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul si program de spovedanie.

29 Iunie Sâmbătă Sfinții Apostoli Petru și Pavel

 - 8:00-10:00 program de spovedanie
- 09:30 Acatistul Sf. Apostoli Petru și Pavel
- 10:00 Sfânta Liturghie

30 Iunie Duminica a II- a după Rusalii (a sfinților români)

-8:30-10:00 program de spovedanie
- 09:30 Acatistul Sfintilor Romani
- 10:00 Sfânta Liturghie

Programul slujbelor si activitatilor din săptămâna 17-23 Iunie

17 Iunie Luni Sfânta Treime - 18:00 Acatistul Sfintei Treimi.

20 Iunie Joi - 19:00 Slujba vecerniei în cadrul Zilelor Bisericii Evanghelice (Kirchentag)în Biserica Melanchton, Melanchtonstr. 6, Dortmund.

21 Iunie Vineri - 18:00 Rugăciunea lui Iisus în Biserica Sf. Barbara.

22 Iunie Sâmbăta -13:00 -15:00 vom oferi pelerinilor prezenți la Kirchentag o mică agapă și o prezentare în Limba Germană despre Biserica Ortodoxă, în sala de agapă a Bisericii Sf. Barbara.

23 Iunie Duminica a întâi după Rusalii(a tuturor sfinților)
- 10:30 Acatistul tuturor Sfinților
- 11:00 Sfânta Liturghie

Dupa Sfanta Liturghie are loc agapa frateasca.