Acasa     Program

Evenimente bisericești și culturale în Parohia din Dortmund în Postul Crăciunului

Evenimente bisericești și culturale în Parohia din Dortmund în Postul Crăciunului

25 Noiembrie - dupa Sfânta Liturghie Concert de colinde și recital de flaut, al membrilor corului "Il Gardellino" si al studentilor  de la Academia de Muzica "Gheorghe Dima" din Cluj-Napoca sub conducerea doamnei lector dr. Liliana-Cadar Manoleasa in Biserica Sf. Barbara, Arminiusstrasse 12, 44149 Dortmund!

30 Noiembrie –ora 18 Seară românească în Dortmund a Asociatiei Culturale „Kulturhorizont“ din Dortmund, în Agora de la Dietrich-Keuning-Haus, Leopoldstrasse 60, 44147 Dortmund. Teatrul de Stat din Arad, va juca piesa cu titlul „Ai nostrii erau super“. Biletele se pot rezerva telefonic la nr. 0231-2229971 sau la adresa de Email: kulturhorizont@web.de sau se pot cumpăra în seara spectacolului.

1 Decembrie, Sâmbătă la Restaurantul Țara Hațegului (Kielstrasse 17, 44145) din Dortmund: La Mulți Ani România! 100 de motive de sărbătoare !Va asteptam sa sărbătorim împreuna Centenarul,cu bucate ca acasă ,in România ,băutura si voie buna !Rezervări la numărul 023186020844

2 Decembrie, Duminica- serbarea copiilor din parohia noastra cu ocazia Centenarului după Sf. Liturghie

7 Decembrie, Vineri - ora 18:00 Seara românească în parohia din Dortmund cu ocazia a 100 de ani de la Marea Unire cu muzică românească și colinde interpretate de domnul Bogdan Anton Ciobotaru și Flavius Frunză.

22 Decembrie, Sâmbătă- 18:00 Conferința domnului dr. Mihai Neamțu "Splendoarea Crăciunului" și un mic concert de colinde în parohia noastră.

Pr Ispas Ruja

Programul slujbelor pe luna Decembrie

30 Noiembrie Vineri -17:00 Acatistul Sf. Apostol Andrei. Dupa Acatist nu va fi program de spovedanie!

1 Decembrie Sâmbătă - 18:00 Taina Spovedaniei

2 Decembrie Duminica a XXXI-a după Rusalii (Vindecarea orbului din Ierihon)

- 10:30 Acatistul Sf. Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie și Te-Deum pentru Ziua Națională a României

6 Decembrie Joi - 18:00 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae

7 Decembrie Vineri - 18:00 Seara românească cu ocazia Centenarului Marii Uniri cu muzică patriotică și colinde

8 Decembrie Sâmbătă -17:30-19:00 Taina Spovedaniei

9 Decembrie Duminica a XXVII-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)
- 09:00 Acatistul Sf. Nicolae
- 09:30 Sfânta Liturghie

14 Decembrie Vineri - 18:00 Taina Sf. Maslu

15 Decembrie Sâmbătă - 09:00-11:00 Taina Spovedaniei

16 Decembrie Duminica a XXVI-a după Rusalii (a Sf. Strămoși; Pilda celor poftiți la cină)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

21 Decembrie Vineri - 18:00 Acatistul Nașterii Domnului și Taina spovedaniei

22 Decembrie Sâmbătă

- 10:00 Sfânta Liturghie
-18:00 Conferința Splendoarea Crăciunului și mic concert de colinde

25 Decembrie Nașterea Domnului (Crăciunul)
- 10:30 Acatistul Nașterii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie
26 Decembrie Nașterea Domnului (Soborul Maicii Domnului)
- 10:30 Acatistul Nașterii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie

30 Decembrie Duminica după Nașterea Domnului (a Sf. Iosif, logodnicul Sf. Fecioare Maria, Sf. David Prorocul și Sf. Iacob, ruda Domnului)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

Programul slujbelor pe luna Noiembrie

 

21 Noiembrie Miercuri Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (dezlegare la peste) - 18:00 Paraclisul Maicii Domnului

23 Noiembrie Vineri - 18:00 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae si program de spovedanie

25 Noiembrie Duminica a XXX-a după Rusalii (Dregătorul bogat - păzirea poruncilor)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie unde vom avea ca oaspete pe pr. Ioan Turc de la Parohia "Înaltarea Domnului" din Cluj-Napoca.

Dupa  Sfânta Liturghie va avea loc  Concertul de colinde al corului "Il Gardelino" de la Parohia "Înaltarea Domnului" din Cluj-Napoca si al corului parohiei noastre.

30 Noiembrie Vineri Sf. Apostol Andrei cel Întâi Chemat , Ocrotitorul României - 17:00 Acatistul Sf. Apostol Andrei.

Programul slujbelor pe luna Octombrie

27 Octombrie Sâmbătă Sf. Dimitrie Basarabov -ocrotitorul parohiei noastre

- 9:30 Acatistul Sf. Dimitrie Izvoratorul de mir
- 10:00 Sf. Liturghie. Dupa Sf. Liturghie vom face slujba de pomenire a mortilor incepand cu ora 12.

28 Octombrie Duminica a XXIV-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

Programul slujbelor pe luna Septembrie

31 August Vineri - 18:00 Rugaciunea lui Iisus

2 Septembrie Duminica a XIV-a după Rusalii (Pilda nunții fiului de împărat)
- 08:00 Sfânta Liturghie  (Atentie la schimbarea orei de incepere a Sf Liturghii)

8 Septembrie Sâmbătă Nașterea Maicii Domnului
- 10:00 Sf. Liturghie

9 Septembrie Duminica dinaintea înălțării Sfintei Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)
- 10:30 Acatistul Sf. Cruci
- 11:00 Sfânta Liturghie

14 Septembrie Vineri Înălțarea Sfintei Cruci -18:00 Taina Sf. Maslu

16 Septembrie Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)
- 10:30 Acatistul Sf. Cruci
- 11:00 Sfânta Liturghie

21 Septembrie Vineri - 18:00 Rugăciunea lui Iisus

23 Septembrie Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată) - 10:30 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul
- 11:00 Sfânta Liturghie

28 Septembrie Vineri - nu are loc slujba

30 Septembrie Duminica a XVIII-a după Rusalii (Predica de pe munte - iubirea vrăjmașilor) - 10:30 Acatistul Sf. Acoperământ al Maicii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie