Hauptemnu     Programm

Programm slujbelor pe luna Aprilie

5 Aprilie Vineri - 18:30 Taina Sf. Maslu

7 Aprilie Duminica a IV- a din Post (a Sf. Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic)
- 10:30 Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
- 11:00 Sfânta Liturghie

12 Aprilie Vineri - nu are loc slujba Acatistului

13 Aprilie Sambătă 8-10 Program de spovedanie

14 Aprilie Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca) sluijtă împreună cu PS Episcop Macarie și conferință duhovnicească.
- 10:30 Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
- 11:00 Sfânta Liturghie

19 Aprilie Vineri - nu are loc slujba!

21 Aprilie Duminica a VI-a din Post - (a Floriilor)
- 10:30 Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
- 11:00 Sfânta Liturghie

22 Aprilie Luni - 18:00 Denia Sfintei si Marii Marți. Program de spovedanie

25 Aprilie Sfânta și Marea Joi - 18:00 Denia celor 12 Evanghelii. Program de spovedanie

26 Aprilie Sfânta și Marea Vineri - 18:00 Denia Prohodului Domnului. Program de spovedanie

27 Aprilie Sâmbăta binecuvântată - 23:00 Slujba Învierii și Sfânta Liturghie a Sfintelor Paști

28 Aprilie Duminica Învierii, Sfintele Paști - 11:30 Vecernia Învierii

Programul slujbelor pe luna Martie

1 Martie Vineri - 18:00 Acatistul Sf. Ioan Casian

3 Martie Duminica lăsatului sec de carne ((a Înfricoșătoarei Judecăți))
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie
- 13:00 Pomenirea Morților - Moșii de iarnă

9 Martie Sâmbătă - 18:00 Taina Sf. Maslu slujită în sobor împreună cu PS Episcop Sofian Brașoveanul

10 Martie Duminica lăsatului sec de brânză (a Izgonirii lui Adam din Rai)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

11 Martie Luni - 18:00 Canonul cel Mare, partea întâi - Începutul Postului Mare

13 Martie Miercuri - 18:00 Canonul cel Mare, partea a III-a

17 Martie Duminica întâi din Post (a Ortodoxiei)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

22 Martie Vineri - 18:00 nu are loc slujba in Dortmund! Voi sluji Taina Sf. Maslu in parohia Sf. Spiridon din Münster la invitatia pr. Dimitrie Ursache

24 Martie Duminica a II din Post (a Sf. Grigorie Palama; Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

25 Martie Luni Buna Vestire - 18:00 Acatistul Bunei Vestiri

29 Martie Vineri -  18:00 nu are loc slujba in Dortmund! Voi sluji Taina Sf. Maslu in parohia "Sf. Teodosie de la Brazi" din Osnabrück la invitatia pr. Bogdan Ilie.

30 Martie Sâmbătă - 18:00-20:00 Program de spovedanii in Biserica Sf. Barbara.

31 Martie Duminica a III din Post (a Sf. Cruci)

- 8:30-10:00 Program de spovedanie in capelă
- 10:30 Acatistul Sf. Cruci
- 11:00 Sfânta Liturghie

Programul slujbelor pe luna Februarie

2 Februarie Sâmbătă Tăierea împrejur după trup a Domnului - 18:00 Taina Sfântului Maslu

3 Februarie Duminica a XXXII a după Rusalii (a lui Zaheu)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

8 Februarie Vineri -18:00 Rugăciunea lui Iisus

10 Februarie Duminica a XVII-a după Rusalii (a Cananeencii)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

15 Februarie Vineri - 18:00 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov

17 Februarie Duminica a XXXIII-a după Rusalii (a Vameșului și Fariseului)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

22 Februarie Vineri - 18:00 Slujba Vecerniei

24 Februarie Duminica a XXXIV-a după Rusalii - (a Fiului Risipitor). Dupa Sf. Liturghie are loc Agapa frateasca.
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

1 Martie Vineri - 18:00 Acatistul Sf. Ioan Casian 

3 Martie Duminica lăsatului sec de carne (a Înfricoșătoarei judecăți)

- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

9 Martie Sâmbătă - 18:00 Taina Sf. Maslu slujită în sobor împreună cu PS Episcop Sofian Brașoveanul

Programm lunii Ianuarie

1 Ianuarie Tăierea împrejur după trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare și Anul Nou - 09:30 Acatistul Domnului Iisus Hristos
- 10:00 Sfânta Liturghie

6 Ianuarie Duminica Botezului Domnului
- 10:30 Acatistul Domnului Iisus Hristos
- 11:00 Sfânta Liturghie
- 13:00 Sfințirea Apei Mari

13 Ianuarie Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

20 Ianuarie Duminica a XXVI-a după Rusalii (a Sf. Strămoși; Pilda celor poftiți la cină)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

25 ianuarie Vineri - 18:00 Acatistul Sf. Grigore Teologul

27 Ianuarie Duminica a XXXI-a după Rusalii - (Vindecarea orbului din Ierihon)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

30 Ianuarie Miercuri Sfintii Trei Ierarhi - 18:00 Acatistul Sf. Trei Ierarhi

Programul slujbelor pe luna Decembrie

Cu prilejul Sfintelor Sărbători ale Naşterii Domnului şi Anului Nou vă adresăm urări de sănătate, de pace, de bucurie şi linişte sufletească  şi vă dorim clipe frumoase de sărbătoare alături de ajutorul lui Dumnezeu pentru anul care vine!

Sărbători fericite şi La Mulţi Ani! 

Pr. Ispas Ruja cu familia

 

Începând cu data de 2 ianuarie voi merge sa sfințesc casele Dumneavoastră (cu Boboteaza)cu Aghiasmă Mare, așa cum este tradiția de Bobotează. Pentru a ne organiza, cât mai bine, vă rog să mă anunțați telefonic sau să vă înscrieți pe lista care se găsește la biserică.


 

6 Decembrie Joi - 18:00 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae

 

7 Decembrie Vineri - 18:00 Seara românească cu ocazia Centenarului Marii Uniri cu muzică patriotică și colinde 

 

 8 Decembrie Sâmbătă -17:30-19:00 Taina Spovedaniei 

 

9 Decembrie Duminica a XXVII-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

- 09:00 Acatistul Sf. Nicolae

- 09:30 Sfânta Liturghie

 

14 Decembrie Vineri - 18:00 Taina Sf. Maslu

 

15 Decembrie Sâmbătă - 10:00-12:00 Taina Spovedaniei

 

16 Decembrie Duminica a XXVI-a după Rusalii (a Sf. Strămoși; Pilda celor poftiți la cină)

- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae

- 11:00 Sfânta Liturghie 

 

21 Decembrie Vineri - 18:00 Acatistul Nașterii Domnului și Taina spovedaniei

 

22 Decembrie Sâmbătă 

- 8:30-10:00 program de spovedanie

- 10:00 Sfânta Liturghie 

-18:00 Conferința Splendoarea Crăciunului și mic concert de colinde

 

23 Decembrie Duminica - nu are loc Sf. Liturghie în Dortmund! Voi sluji in Parohia „Sf. Spiridon“ din Münster la invitația pr. Dimitrie Ursache.

 

25 Decembrie Nașterea Domnului (Crăciunul)

- 10:30 Acatistul Nașterii Domnului

- 11:00 Sfânta Liturghie

26 Decembrie Nașterea Domnului (Soborul Maicii Domnului)

- 10:30 Acatistul Nașterii Domnului

- 11:00 Sfânta Liturghie

 

30 Decembrie Duminica după Nașterea Domnului (a Sf. Iosif, logodnicul Sf. Fecioare Maria, Sf. David Prorocul și Sf. Iacob, ruda Domnului)

- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov

- 11:00 Sfânta Liturghie

 

1 Ianuarie Tăierea împrejur după trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare și Anul Nou

  - 09:30 Acatistul Sf. Vasile cel Mare

- 10:00 Sfânta Liturghie

 -12:00 Slujba de multumire (Te Deum)

 

6 Ianuarie Duminica Botezului Domnului

- 10:30 Acatistul Domnului Iisus Hristos

- 11:00 Sfânta Liturghie

- 13:00 Sfințirea Apei Mari