De Ziua Naţională a României

30 Noiembrie Sâmbătă – ora 10: Sfânta Liturghie, după care va avea loc un program de muzică și poezie în cinstea Sărbătorii Naționale a României. Programul va fi susținut de către poeta doctor Felicia Feldiorean de la Parohia din Münster și de baritonul Radu Cuceu de la Corala Catedralei Ortodoxe Române din Paris. Domnul Radu Cuceu este absolvent al Facultății de Teologie și al Academiei de Muzică din Cluj și are o activitatea muzicală impresionantă în cadrul Operei Române din Cluj și a Operei din Paris. https://youtu.be/IqUCat7KdNU

1 Decembrie Duminică – ora 10: Sfanta Liturghie, apoi va avea loc Agapa (ora 12:30), în cadrul căreia se va desfășura un program cultural dedicat Satului Românesc cu prilejul Zilei Naționale a României, program pregătit de copiii și credinciosi ai parohiei noastre. Pentru Agapă, fiecare aduce ceva de mâncare (de Post- este dezlegare la pește).

Bine aţi venit!

Parohia noastră cu hramul "Sfântul Dimitrie cel Nou" este constituită ca organizatie nonprofit (Verein) şi este finanţată prin contribuţia şi donaţiile generoase ale câtorva dintre membrii comunităţii noastre. Ne-am bucura să vă ştim şi pe d-voastră printre generoşii donatori. Vă mulţumim şi Dumnezeu să vă răsplătească generozitatea.

Cont bancar:
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde "Der Heilige Demetrios der Neue" e.V., Volksbank Dortmund

IBAN:
DE48441600142470001000

BIC:
GENODEM1DOR

Slujbele au loc la adresa
Steinkühlerweg 217,
44263 Dortmund. 

Paroh: Pr. Dr. Ispas Ruja,
Tel: 0231-1309305
Mobil: 0176-23212703
E-mail:  ispas24@yahoo.com

Arhive