Vizite pastorale și seri duhovnicești la românii ortodocși din Westfalia, Germania

Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, i-a vizitat de curând pe credincioșii și clericii români din Protopopiatul Westfalia, Germania. Prima comunitate vizitată a fost Parohia Ortodoxă Românească „Sfânta Treime” din Düsseldorf, Germania. Împreună cu părintele protopop Iosif Rădulescu și alți slujitori, ierarhul a săvârșit Taina Sfântului Maslu, în 7 februarie, și a susținut la final o conferință duhovnicească despre perioada liturgică a Triodului.

Sâmbătă, 8 februarie, înainte de ședința de lucru cu preoții din Westfalia, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica românească „Sfântul Gheorghe” din Dortmund, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii a hirotonit întru preot pe diaconul Ștefan Irineu Ungureanu, pe seama Parohiei „Sfânta Mare Muceniță Ecaterina” din Leverkusen. La sfârșitul slujbei a mulțumit parohiei romano-catolice, reprezentată de preotul-vicar Christof Graf și de Markus Stock, pentru faptul că din luna septembrie 2019 a oferit părintelui paroh Ispas Ruja și credincioșilor din Dortmund și împrejurimi spre slujire această biserică.

După Sfânta Liturghie a urmat ședința de lucru a Protopopiatului Westfalia, la Parohia „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou” din Dortmund. Cuvântul Mitropolitului Serafim a fost legat în special de slujirea liturgică și de nevoile pastorale ale românilor din această parte a Germaniei, îndemnându-i pe cei prezenți să intensifice activitatea de slujire liturgică și de formare a unor noi comunități liturgice, a unor noi filii sau parohii, se arată pe site-ul mitropoliei, mitropolia-ro.de.

În seara aceleiași zile, ierarhul a săvârșit Taina Sfântului Maslu în Parohia „Sfântul Spiridon” din Münster, la invitația preotului paroh Dimitrie Ursache, după care a susținut o conferință duhovnicească, ne-a transmis preotul Ispas Ruja.

preluare de la https://ziarullumina.ro/actualitate-religioasa/diaspora/vizite-pastorale-si-seri-duhovnicesti-la-romanii-ortodocsi-din-westfalia-germania-152089.html

Bine aţi venit!

Parohia noastră cu hramul "Sfântul Dimitrie cel Nou" este constituită ca organizatie nonprofit (Verein) şi este finanţată prin contribuţia şi donaţiile generoase ale câtorva dintre membrii comunităţii noastre. Ne-am bucura să vă ştim şi pe d-voastră printre generoşii donatori. Vă mulţumim şi Dumnezeu să vă răsplătească generozitatea.

Cont bancar:
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde "Der Heilige Demetrios der Neue" e.V., Volksbank Dortmund

IBAN:
DE48441600142470001000

BIC:
GENODEM1DOR

Slujbele au loc la adresa
Steinkühlerweg 217,
44263 Dortmund. 

Paroh: Pr. Dr. Ispas Ruja,
Tel: 0231-1309305
Mobil: 0176-23212703
E-mail:  ispas24@yahoo.com

Arhive