Programul parohiei in Saptamana Mare

Dragii mei frați și surori în Hristos Domnul,

în aceste momente dificile și greu de înțeles, îngăduite de Dumnezeu în viața noastră, este necesar să ne așezăm cu înțelepciune și cumpătare în vremurile ce ne stau înainte. Ierarhii Mitropoliei noastre ne sunt alături cu rugăciune și cu sfat, adresându-ne cuvinte de mângâiere și sfaturi practice de urmat. Pe lângă acestea aș dori să vă pun la inimă câteva gânduri care privesc situația concretă din comunitatea noastră:

1. Toate slujbele până în data de 19.4.2020 se vor oficia doar de către clerici și strană, fără participarea credincioșilor.

2. Pentru slujbele din Săptămâna Mare și pentru celelalte slujbe, care vor avea loc fără participarea credincioșilor, puteți să-mi trimiteți pomelnicele Dumneavoastră la adresa: ispas24@yahoo.com.

3. Pentru spovedit, slujbe și servicii religioase vă stau la dispoziție doar în caz de urgență și cu planificare prealabilă, astfel încât să sprijinim eforturile autorităților civile, urmând recomandările lor. În Săptămâna Mare voi putea spovedi, doar cu programare telefonică Luni, Marți și Miercuri începând cu ora 17.

4. Deși nu putem  să ne adunăm împreună în biserică,  nu ne este interzis să ne rugăm împreună fiecare la casa lui. De aceea vă propun pentru noapte de Înviere un mic program de rugăciune,intiutulat Scrisoarea de Paști 2020 pe care să-l citească fiecare acasă, înainte de a lua masa de Paști. Acest program îl puteți descărca de pe această pagină. Rugăciunea noastră este răspunsul la dragostea lui Dumnezeu pentru noi și pentru lume. Să nu rămânem fixați asuprea formei, timpului sau modului de rugăciune, ci mai ales să luăm aminte la starea, simțirea și înnoirea noastră lăuntrică ca binecuvântări și daruri ale rugăciunii, pe care Domnul le revarsă în viața noastră.

5. Pâinea sfințită care se oferă credincioșilor de Paști, se va împărți tuturor la prima Liturghie pe care o vom putea sluji iar impreună.

Vă doresc să simțiți din plin dragostea lui Dumnezeu Cel care S-a jertifit pentru noi și să vă umpleți sufletul de lumina și bucuria Învierii, care depășește orice distanță și îngrădire! Să ne ajute Dumnezeu să putem săvârși iar sfintele slujbe împreună și să ne bucurăm de unirea cu El în Sfânta Împărtășanie!

Vă doresc sărbători pascale binecuvântate și pline de har!

Părintele Ispas Ruja

Bine aţi venit!

Parohia noastră cu hramul "Sfântul Dimitrie cel Nou" este constituită ca organizatie nonprofit (Verein) şi este finanţată prin contribuţia şi donaţiile generoase ale câtorva dintre membrii comunităţii noastre. Ne-am bucura să vă ştim şi pe d-voastră printre generoşii donatori. Vă mulţumim şi Dumnezeu să vă răsplătească generozitatea.

Cont bancar:
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde "Der Heilige Demetrios der Neue" e.V., Volksbank Dortmund

IBAN:
DE48441600142470001000

BIC:
GENODEM1DOR

Slujbele au loc la adresa
Steinkühlerweg 217,
44263 Dortmund. 

Paroh: Pr. Dr. Ispas Ruja,
Tel: 0231-1309305
Mobil: 0176-23212703
E-mail:  ispas24@yahoo.com

Arhive